Vaistai

Medikamentais apsinuodijama dažniausiai tiek vaikų, tiek suaugusiųjų amžiaus grupėje. Maži vaikai dažniausiai atsitiktinai išgeria tų medikamentų, kuriuos naudoja suaugę ir kartais be reikalo kaupia namuose. Vaikams kai kurie preparatai gali būti mirtinai nuodingi išgėrus ar net apčiulpus vos vieną tabletę. Suaugusieji vaistais dažniau apsinuodija tikslingai, tačiau pasitaiko ir netyčinių apsinuodijimų supainiojus vaistus ar išgėrus netinkamą dozę.

Asmens higienos priemonės

Asmens higienos priemonės yra vienos gausiausiai namuose laikomų priemonių. Kosmetikos produktai, muilai, šampūnai dažniausiai yra mažai kenksmingi, pavojus gali kilti prarijus didesnį kiekį, pavyzdžiui, dantų pastos, išgėrus putojančių produktų pavojų kelia vėmimas su putomis. Kiti produktai gali sukelti rimtesnį pavojų sveikatai, pavyzdžiui, plaukų dažai, nagų lako valiklis.

Buitinė chemija

Turbūt kiekvieno namuose buitinė chemija užima didžiąją dalį virtuvinės spintelės, prarijus šiuos produktus – sveikatai gali kilti rimtas pavojus. Reikėtų nepamiršti, kad apsinuodyti galima medžiagai patekus ant odos ir į akis, vaikams ypatingai pavojingi buteliai su purkštukais. Pavojus apsinuodyti kyla ir sumaišius kelis skirtingus valiklius, tuomet gali įvykti cheminė reakcija ir išsiskirti nuodingos medžiagos, pavyzdžiui, chloro garai.

Sodininkystės ir daržininkystės priemonės

Prasidėjus pavasariniams lauko darbams į pagalbą žmonės renkasi įvairias chemines priemones: trąšas, insekticidus, pesticidus. Reikėtų nepamiršti, kad šios priemonės gali būti pavojingos ir naudojantis jomis reikėtų laikytis atitinkamų apsaugos priemonių.

 

Gyvūnų įkandimai/ įgėlimai

Atšilus orams suaktyvėja po žiemos miego prabudę gyvūnai. Lietuvoje gyvena viena nuodinga gyvatė – paprastoji angis. Įkandus šiai gyvatei būtina kreiptis į gydymo įstaigą. Žmonės į gydymo įstaigas taip pat kreipiasi dėl vapsvų, širšių, bičių ar mašalų įgėlimų. Laikantis keleto saugumo patarimų įkandimo ir įgėlimo pavojaus galima išvengti.

Techninės priemonės

Dažniausiai garažuose arba automobilyje randamos medžiagos naudojamos neatsakingai gali sukelti daug sveikatos problemų. Dažnai apsinuodijama netyčia gurkštelėjus preparato, kuris buvo perpiltas į kitą buteliuką, klijais, dažais galima apsinuodyti ir šių medžiagų įkvėpus. Dirbti su šiomis medžiagomis reikia atsakingai, laikyti jas saugiai.

 

Grybai 

Sveikatos problemų gali sukelti tiek valgomi, tiek nuodingi grybai. Pirmuoju atveju negalavimai yra susiję su virškinimo sutrikimais. Tačiau šie, per keletą valandų po grybų valgymo atsiradę simptomai, neretai praeina savaime per 2-4 valandas. Iš Lietuvoje žinomų apie 400 rūšių grybų, nuodingų yra 40. Dažniausiai apsinuodijama nuodingą grybą supainiojus su valgomuoju.

 

Dujos

Šaltuoju metu laiku padaugėja apsinuodijimų dujomis. Prasidėjus šildymo sezonui didelį pavojų kelia anglies monoksidas, kitaip vadinamas smalkėmis.

Nuodingi augalai

Augalai gali sukelti įvairių negalavimų – nuo vietinio dirginimo, cheminio nudegimo iki viso organizmo reakcijos, kuri gali pasireikšti pykinimu, vėmimu, širdies veiklos sutrikimu. Kiekvieno augalo poveikis skirtingas ir priklauso nuo jo rūšies, vieni pavojingi juos prarijus, kiti gali pakenkti ir tik prisilietus. Taip pat, ne visos augalo dalys yra vienodai pavojingos.