Turbūt kiekvieno namuose buitinė chemija užima didžiąją dalį virtuvinės spintelės, prarijus šiuos produktus – sveikatai gali kilti rimtas pavojus. Reikėtų nepamiršti, kad apsinuodyti galima medžiagai patekus ant odos ir į akis, vaikams ypatingai pavojingi buteliai su purkštukais. Pavojus apsinuodyti kyla ir sumaišius kelis skirtingus valiklius, tuomet gali įvykti cheminė reakcija ir išsiskirti nuodingos medžiagos, pavyzdžiui, chloro garai.

 


Skalbikliai ir skalbinių minkštikliai

Tiek universalių skalbiklių, tiek švelnių skalbinių ploviklių ir skalbinių minkštiklių sudėtyje paprastai būna įvairios koncentracijos tensidų, muilų, silpnų šarmų, gali būti fosfatų.

Apsinuodijimo simptomai: nurijus galimas virškinamojo trakto gleivinės sudirginimas kartu su pykinimu, vėmimu, pilvo skausmais, viduriavimu. Susidaro putos. Vemiant putomis, gali sutrikti kvėpavimas. Koncentruoti skalbikliai, prakąstos skalbimo kapsulės gali sukelti cheminį virškinamojo kanalo nudegimą.

Daugiau informacijos apie skalbimo kapsules rasite čia: http://www.keepcapsfromkids.eu/


Dėmių valikliai, balikliai

Naujųjų dėmių valymo priemonių sudėtyje gali būti oksidatorių, vaitspirito, acetono, butilacetato, alkoholių, tensidų ir kt. Baliklių sudėtyje dažniausiai pasitaiko perkarbonatai, peracto rūgštis, vandenilio peroksidas, chloro junginiai. 

Apsinuodijimo simptomai: Nurijus galimas virškinamojo trakto gleivinės sudirginimas kartu su pykinimu, vėmimu, pilvo skausmais, viduriavimu, kartais iki cheminio nudeginimo. Jei sudėtyje yra alkoholių ar tirpiklių, gali atsirasti galvos svaigimas, galvos skausmai. Sunkiai apsinuodijus gali atsirasti koordinacijos sutrikimai, sujaudinimas, sąmonės netekimas, traukuliai, kraujotakos ir širdies ritmo sutrikimai. Įkvėpus – kvėpavimo takų sudirginimas, kosulys, dusulys, karščiavimas.

SVARBU! Atminkite, kad dėmių valiklių sudėtis būna skirtinga ir jų sukelti apsinuodijimai net ir nedideliais kiekiais gali būti pavojingi gyvybei, todėl gali prireikti specialių gydymo priemonių.


Indų plovikliai (plauti rankomis)

Apsinuodijimo simptomai: nurijus gali būti virškinamojo trakto gleivinės sudirginimas kartu su pykinimu, vėmimu, pilvo skausmais, viduriavimu. Pavojų kelia indų ploviklių putojimas: putomis galima užspringti ir pažeisti kvėpavimo takus.


Indaplovių plovikliai/orkaičių ir kepsninių valikliai

Apsinuodijimo simptomai: priklausomai nuo priemonės sudėties ir koncentracijos galimi odos, akių junginės,
gerklų ir virškinamojo trakto gleivinės sudirginimo ir cheminio nudegimo požymiai. Nurijus galimas virškinamojo trakto gleivinės sudirginimas kartu su pykinimu, vėmimu, pilvo skausmais.


Tualetų valikliai

Apsinuodijimo simptomai: Priklausomai nuo priemonės sudėties ir koncentracijos galimi sudirginimo požymiai iki cheminio nudegimo. Nurijus gali būti virškinamojo trakto gleivinės sudirginimas, cheminis nudegimas, pasireiškiantis pykinimu, vėmimu, pilvo skausmais.


Stiklų valikliai

Sudėtyje yra etilo, metilo alkoholių, etilenglikolio, muilų.

Apsinuodijimo simptomai: priklauso nuo sudėties, būdingas kalbos ir koordinacijos sutrikimas, apsvaigimas, sujaudinimas, pereinantis į slopinimą, galvos skausmas, pykinimas, vėmimas.


Baldų poliravimo priemonės

Sudėtis labai įvairi. Pagrindinės sudedamosios dalys dažniausiai būna vaitspiritas ir šeivinė (bespalvė) alyva. Be jų gali būti sėmenų aliejaus, parafino, žibalo, terpentino aliejaus, organinių tirpiklių, vaško ir kt. medžiagų. Būtent dėl tokios skirtingos sudėties simptomų prognozuoti neįmanoma, todėl labai svarbu išsaugoti produkto pakuotę. Kai kurių baldų poliravimo priemonių sukelti apsinuodijimai net ir nedideliais kiekiais gali būti pavojingi gyvybei.


Grindų blizginimo priemonės

Sudėtis labai įvairi. Pagrindinės sudedamosios dalys dažniausiai yra tensidai, muilai, organiniai tirpikliai ir kt. medžiagos. Dėl neaiškios sudėties  – simptomų prognozuoti neįmanoma, todėl labai svarbu išsaugoti produkto pakuotę.


Pirma pagalba

Išgėrus bet kurios iš šių medžiagų – nevimdykite!

Duokite atsigerti paprasto vandens. Vaikui apie 5 ml kilogramui kūno masės, bet ne daugiau kaip 200 ml, pvz., 20 kg sveriančiam vaikui apie 100 ml. Suaugusiam asmeniui duokite išgerti stiklinę vandens.

Patekus į akis, pažeistą akį plaukite tekančiu vandeniu 15-20 min. Būtinai kreipkitės į akių gydytoją arba artimiausią gydymo įstaigą.

Apsipylus odą – plaukite 15-20 min. tekančiu vandeniu.

Prisikvėpavus baliklio būtinas grynas oras. Atsiradus stipriam kosuliui, dusuliui, skausmui ar švokštimui kvėpavimo metu, nedelsdami kreipkitės į gydymo įstaigą.

Visuomet paskambinkite į Apsinuodijimų informacijos biurą, išsisaugokite produkto pakuotę, gali prireikti perskaityti jo sudėtį.

Jei apsinuodijusio būklė blogėja – stabiliai paguldykite jį ant kairiojo šono, nedelsdami kvieskite greitąją pagalbą.