Atšilus orams suaktyvėja po žiemos miego prabudę gyvūnai. Lietuvoje gyvena viena nuodinga gyvatė – paprastoji angis. Įkandus šiai gyvatei būtina kreiptis į gydymo įstaigą. Žmonės į gydymo įstaigas taip pat kreipiasi dėl vapsvų, širšių, bičių ar mašalų įgėlimų. Laikantis keleto saugumo patarimų įkandimo ir įgėlimo pavojaus galima išvengti.


Vabzdžių įgėlimai

Bičių, vapsvų, širšių nuodai sudaryti iš baltymų, peptidų ir aminų, kurie sukelia vietinį dirginimą arba bendrinę alerginę reakciją. Skruzdėlių nuodų pagrindinė dalis yra organinė skruzdžių rūgštis, vietiškai dirginanti odą. Uodų, sparvų ir gylių nuodai lengvina kraujo siurbimą (stabdo kraujo krešėjimą), sukelia vietinę reakciją.

Apsinuodijimo simptomai: įgėlimo vietoje juntamas skausmas, stiprus niežėjimas, paraudimas, patinimas. Bitės įgėlimo vietoje gali būti likęs tamsus geluonis, kurį reikia atsargiai pašalinti. Pavojingiausia yra bendrinė organizmo reakcija: galvos svaigimas, pykinimas ir vėmimas, bendras silpnumas, bėrimas, plintantis visame kūne, padažnėjęs kvėpavimas ir/ar švokštimas, sąmonės praradimas. Jei įgelta į gyvybiškai svarbią vietą (kaklą, liežuvį, apatinio žandikaulio sritį), vietinė audinių reakcija ir be alergijos požymių gali būti grėsminga gyvybei dėl kvėpavimo takų tinimo.


Gyvatės įkandimas

Paprastoji angis (Vipera berus), dar vadinama gyvate marguole, margąja arba pantine gyvate, – vienintelis nuodingas Lietuvos roplys. Paprastosios angies nuoduose yra baltymų ir fermentų, sukeliančių audinių pažeidimą ir kraujo kūnelių irimą.

Apsinuodijimo simptomai: priklauso nuo amžiaus, bendros būklės, įkandimo vietos (pavojingiausios galvos, veido sritys), suleistų nuodų kiekio ir koncentracijos. Gali būti vadinamųjų sausų įkandimų. Įkandimas skausmingas, dažniausiai įgelta galūnė patinsta, gali atsirasti bendrinių simptomų: baimė, galvos skausmas ir svaigimas, silpnumas, padažnėjęs širdies plakimas, pykinimas, vėmimas, viduriavimas. Gyvatės įkandimas vaikui gali būti mirtinas.


Pirma pagalba

Įgėlus vabzdžiui – simptomus gali palengvinti įgeltos vietos šaldymas. Jei vaikas yra alergiškas vabzdžių įgėlimams ar pastebėjote, jog atsiranda bendrinė reakcija, dusulys, nedelsdami kvieskite greitąją medicinos pagalbą telefonu 112!

Įkandus gyvatei – svarbu kuo greičiau vykti į gydymo įstaigą! Suteikti galūnei stabilią padėtį, kad nejudėtų. Pirmosiomis valandomis įkandimo vietą galima šaldyti. Neveržkite įkąstos galūnės, nepjaustykite ir nedeginkite įkandimo vietos!


Daugiau informacijos:

Vabzdžių įgėlimai   Gyvatės įkandimas