Dažniausiai garažuose arba automobilyje randamos medžiagos naudojamos neatsakingai gali sukelti daug sveikatos problemų. Dažnai apsinuodijama netyčia gurkštelėjus preparato, kuris buvo perpiltas į kitą buteliuką, klijais, dažais galima apsinuodyti ir šių medžiagų įkvėpus, ilgą laiką dirbant uždaroje patalpoje. Dirbti su šiomis medžiagomis reikia atsakingai, laikytis saugumo reikalavimų tiek jomis naudojantis, tiek jas laikant namuose.


Tirpikliai

Apsinuodijimo simptomai: nurijus galimas virškinamojo trakto gleivinės sudirginimas kartu su pykinimu, vėmimu, pilvo skausmais, viduriavimu. Įkvėpus – kvėpavimo takų sudirginimas, karščiavimas, plaučių uždegimas.


Dažai/lakai

Apsinuodijimo simptomai: galvos svaigimas, sąmonės pritemimas, kalbos ir koordinacijos sutrikimas, sujaudinimas, sąmonės netekimas, traukuliai. Kvėpavimo sutrikimas – neritmiškas kvėpavimas. Virškinimo sistemos pažeidimas – pykinimas, vėmimas. Mažiausiai nuodingi yra vandens emulsiniai dažai, kurių tirpiklis vanduo.


Klijai/montavimo putos

Apsinuodijimo simptomai: nurijus gali būti virškinamojo trakto gleivinės sudirginimas kartu su pykinimu, vėmimu, pilvo skausmais. Įkvėpus – apsvaigimas, apatija, sąmonės sutrikimai, kvėpavimo takų gleivinės sudirginimas. Patekus į akis ir ant odos – sudirginimo ir nudegimo simptomai.


Galvaniniai elementai

Apsinuodijimo simptomai: prarijus galvaninį elementą gali prakiurti jo išorinis dangalas ir išsivystyti stiprus cheminis nudegimas, įstrigus elementui – mechaninis žarnų nepraeinamumas. Nurijus gali atsirasti pykinimas, vėmimas, pilvo skausmai.


Benzinas/dyzelinas

Apsinuodijimo simptomai: nurijus galimas virškinamojo trakto gleivinės sudirginimas kartu su pykinimu, vėmimu, pilvo skausmais, viduriavimu, girtumo simptomai, mieguistumas ir koma. Įkvėpus – kvėpavimo takų sudirginimas, karščiavimas, plaučių uždegimas, kartais staiga netenkama sąmonės.


Stabdžių/aušinimo skystis

Apsinuodijimo simptomai: Kalbos ir koordinacijos sutrikimas, apsvaigimas, sujaudinimas, pereinantis į slopinimą, galvos skausmas, pykinimas, vėmimas.


Pirma pagalba

Prarijus bet kurią iš šių medžiagų – nevimdykite!

Patekus ant odos – nedelsdami plaukite tekančiu vandeniu.

Patekus į akis – nedelsdami plaukite tekančiu vandeniu 15-20 min. pakėlę akių vokus. Būtinai kreipkitės į akių gydytoją arba į artimiausią gydymo įstaigą.

Visuomet paskambinkite į Apsinuodijimų informacijos biurą, išsisaugokite produkto pakuotę, gali prireikti perskaityti jo sudėtį.

Jei apsinuodijusio būklė blogėja – stabiliai paguldykite jį ant kairiojo šono, nedelsdami kvieskite greitąją pagalbą.