Medikamentais apsinuodijama dažniausiai tiek vaikų, tiek suaugusiųjų amžiaus grupėje. Maži vaikai dažniausiai atsitiktinai išgeria tų medikamentų, kuriuos naudoja suaugę ir kartais be reikalo kaupia namuose. Vaikams kai kurie preparatai gali būti mirtinai nuodingi išgėrus ar net apčiulpus vos vieną tabletę. Suaugusieji vaistais dažniau apsinuodija tikslingai, tačiau pasitaiko ir netyčinių apsinuodijimų supainiojus vaistus ar išgėrus netinkamą dozę.


Centrinę nervų sistemą veikiantys medikamentai

Tai migdomieji, raminamieji, antipsichotiniai vaistai.

Apsinuodijimo simptomai: galvos svaigimas, mieguistumas, koordinacijos sutrikimas, apkvaitimas, sujaudinimas, sąmonės netekimas, pykinimas, vėmimas, kvėpavimo sutrikimai.


Vaistai nuo skausmo

Paracetamolis, nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (aspirinas, ibuprofenas, diklofenakas ir t.t.), kombinuotieji preparatai nuo peršalimo ir skausmo (thera-flu, coldrex, gripex, solpadein, panadol extra, saridon, citramonas ir pan.).

Apsinuodijimo simptomai: galvos svaigimas, silpnumas, apetito stoka, nerimas, pilvo skausmai, pykinimas, vėmimas.


Vitaminai ir maisto papildai

Nemanykite, kad vitaminai visiškai nepavojingi! Vitaminai gali būti pavojingi suvartojus didelį kiekį, ilgesnį laiką vartojant per dideles dozes ar perdozavus vitaminų su geležimi.

Apsinuodijimo simptomai: galvos svaigimas, silpnumas, apetito stoka, nerimas, pilvo skausmai, pykinimas, vėmimas.


Pirma pagalba apsinuodijus vaistais

Jei žmogus nesąmoningas, nedelsdami skambinkite bendrosios pagalbos telefonu 112.

Apsinuodijus žmogui, nelaukite, kol jis ims negaluoti, paskambinkite į Apsinuodijimų informacijos biurą ir pasitarkite, kaip elgtis toliau.

Jei apsinuodijęs žmogus sąmoningas, visada galite duoti atsigerti paprasto vandens. Vaikui apie 5 ml kilogramui kūno masės, bet ne daugiau kaip 200 ml, pvz., 20 kg sveriančiam vaikui apie 100 ml. Suaugusiam asmeniui duokite išgerti stiklinę vandens.

Nepasitarę su gydytoju ar Apsinuodijimų informacijos biuro specialistu nevimdykite nukentėjusiojo, kartais taip galite tik pakenkti. Būtina atminti, kad ikimokyklinio amžiaus vaikams arba pacientams, kurių sąmonė sutrikusi, skrandį plauti gali tik sveikatos priežiūros specialistai.

Jei sąmonės būklė blogėja ir prasideda vėmimas, paguldykite ligonį ant kairiojo šono, kad galėtų lengvai kvėpuoti ir nepaspringtų, nedelsiant kvieskite greitąją medicinos pagalbą.

Namų vaistinėlėje turėkite bent 50 g aktyvintosios anglies, kad specialistui rekomendavus galėtumėte sugirdyti apsinuodijusiajam. Atminkite, kad ji veiksmingiausia, kai skiriama per pirmąją valandą. Suaugusiajam turėtų būti skiriama apie 50 g aktyvintosios anglies arba viena pakuotė geriamosios suspensijos granulių. Vaikams aktyvintoji anglis skiriama po 0,5-1 g kilogramui kūno masės (pvz., 20 kg sveriančiam vaikui reikalinga 10-20 g arba 50-100 tablečių po 250 mg).

Jei įmanoma, suraskite ir išsaugokite VISAS vaistų pakuotes, kad galėtumėte kuo tiksliau įvardinti, kokiais vaistais apsinuodyta, jų kiekius bei stiprumą.


Daugiau informacijos

Paracetamolis   

Gyvsidabris